
Lacros Pinecone
E-Bike, 69 lbs, 500W rear hub, 614.4Wh (48V × 12.8Ah) battery, hydraulic disc, aluminum step-over frame, 50mm spring fork, 20"×4" fat tires, spring shock
from
Where to buy
Lacros Pinecone
Performance Overview
Compare Lacros Pinecone to other e-bikes
Lacros PineconeSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Folding |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 1000 W |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Unknown |
| Top Assist Speed | 21 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 21 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 614.4 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 12.8 Ah |
| Max Range | 50 mi |
Charge Time | 7 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 69 lbs |
| Weight Limit | 300 lbs |
| Rack Capacity | 120 lbs |
| Standover Height | 28.7 " |
| Min Rider Height | 64 " |
| Max Rider Height | 77 " |
Suspension
| Front Suspension | Spring |
| Front Travel | 50 mm |
| Rear Suspension | Spring |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Tourney |
| Cassette | Shimano 7-speed |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 20 " |
| Wheel Size (Rear) | 20 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX5 |
| Certifications | UL 2849 |