
Lacros Thunder
Class 2/3 E-Bike, 83 lbs, 750W 80Nm rear hub, 960Wh (48V × 20Ah) battery, hydraulic disc, aluminum step-over frame, 100mm coil fork, 26"×4" Kenda fat tires, coil shock
from
Where to buy
Lacros Thunder
Performance Overview
Compare Lacros Thunder to other e-bikes
Lacros ThunderSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Mountain, Fat Tire, High Performance |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
Peak Power | 1400 W |
| Torque | 80 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 28 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 960 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 20 Ah |
| Max Range | 90 mi |
Charge Time | 8 hrs |
| Battery Position | Unknown |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 83 lbs |
| Weight Limit | 400 lbs |
| Rack Capacity | 25 lbs |
| Standover Height | 31.5 " |
| Min Rider Height | 63 " |
| Max Rider Height | 75 " |
Suspension
| Front Suspension | Coil |
| Front Travel | 100 mm |
| Rear Suspension | Coil |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Tourney |
| Cassette | Shimano MF-TZ500 |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 26 " |
| Wheel Size (Rear) | 26 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | Yes |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX5 |
| Special Features | Internal Cable Routing, Regenerative Braking |