
Navee K100 Max
Electric Scooter, 12.4 mph, (11.2 mi range), 150W motor (260W peak), 110Wh 21.6V battery, 21.2 lbs, 132 lbs max load, 7" tires
from
Where to buy
Navee K100 Max
Performance Overview
Compare Navee K100 Max to other e-scooters
Navee K100 MaxSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 150 W |
Peak Power | 260 W |
Voltage | 21.6 V |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 110 Wh |
| Battery Voltage | 21.6 V |
| Amp Hours | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
Charge Time | 5.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 12.4 mph |
| Range (Claimed) | 11.2 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 12.1 mph |
Range (Regular Riding) | 8.4 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 21.2 lbs |
Max Rider Weight | 132 lbs |
| Handlebar Height (Min) | 34.8 " |
| Handlebar Height (Max) | 40.4 " |
| Handlebar Width | 17.1 " |
| Length (Unfolded) | 35.3 " |
| Width (Unfolded) | 17.1 " |
| Height (Unfolded) | 40.4 " |
| Length (Folded) | 35.3 " |
| Width (Folded) | 17.1 " |
| Height (Folded) | 16.7 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 7 " |
| Rear Tire Size | 7 " |
Self-Healing Tires | Yes |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Front, Rear |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX4 |
Features
| Display Type | LED |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | Yes |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |