
Navee XT5 Pro
Electric Scooter, 31 mph, (47 mi range), 700W rear motor (2200W peak), 596.7Wh 48V battery, 76.7 lbs, 330 lbs max load, 12" tires, dual suspension, dual disc (mechanical) brakes
from
Where to buy
Navee XT5 Pro
Performance Overview
Compare Navee XT5 Pro to other e-scooters
Navee XT5 ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 700 W |
Peak Power | 2200 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
Battery & Charging
Battery Capacity | 596.7 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 12.8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 6 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 31 mph |
| Range (Claimed) | 47 mi |
| Max Hill Grade | 17.8 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 76.7 lbs |
Max Rider Weight | 330 lbs |
| Handlebar Width | 24.7 " |
| Length (Unfolded) | 53.5 " |
| Width (Unfolded) | 24.7 " |
| Height (Unfolded) | 55.1 " |
| Length (Folded) | 53.5 " |
| Width (Folded) | 24.7 " |
| Height (Folded) | 25.8 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 12 " |
| Rear Tire Size | 12 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring, Rear spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX6 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |