
Jasion EB7 2.0
Class 3 E-Bike, 62 lbs, 500W 55Nm rear hub, 480Wh (48V × 10Ah) battery, mechanical disc, folding frame, air fork, 20"×3" fat tires, coil shock
from
Where to buy
Jasion EB7 2.0
Performance Overview
Compare Jasion EB7 2.0 to other e-bikes
Jasion EB7 2.0Similar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter, Folding |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 1200 W |
| Torque | 55 Nm |
| Sensor Type | Unknown |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
Battery & Range
Battery Capacity | 480 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 10 Ah |
| Max Range | 55 mi |
Charge Time | 4.5 hrs |
| Battery Position | Integrated |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Style | Folding |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 62 lbs |
| Weight Limit | 330 lbs |
| Min Rider Height | 61 " |
| Max Rider Height | 74 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Rear Suspension | Coil |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
| Rotor Size (Front) | 160 mm |
| Rotor Size (Rear) | 160 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 20 " |
| Wheel Size (Rear) | 20 " |
| Tire Width | 3 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | No |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX6 |
| Special Features | Folding, Turn Signals |