
Jasion EB5 Roamer ST
Class 3 E-Bike, 65 lbs, 500W 60Nm rear hub, 528Wh (48V × 11Ah) battery, mechanical disc, step-through frame, 80mm air fork, 26"×1.95" hybrid tires
from
Where to buy
Jasion EB5 Roamer ST
Performance Overview
Compare Jasion EB5 Roamer ST to other e-bikes
Jasion EB5 Roamer STSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 1200 W |
| Torque | 60 Nm |
| Sensor Type | Unknown |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
Battery & Range
Battery Capacity | 528 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 11 Ah |
| Max Range | 62 mi |
Charge Time | 4.5 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 65 lbs |
| Weight Limit | 330 lbs |
| Min Rider Height | 58 " |
| Max Rider Height | 78 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Front Travel | 80 mm |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 26 " |
| Wheel Size (Rear) | 26 " |
| Tire Width | 2.0 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | Yes |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX6 |
| Special Features | Turn Signals |