
NIU BQi Fat Tire 300 SO
Class 2/3 E-Bike, 79 lbs, 750W 85Nm rear hub, 768Wh (48V × 16Ah) battery, hydraulic disc, aluminum step-over frame, 80mm air fork
from
Where to buy
NIU BQi Fat Tire 300 SO
Performance Overview
Compare NIU BQi Fat Tire 300 SO to other e-bikes
NIU BQi Fat Tire 300 SOSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Mountain, Fat Tire |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
Peak Power | 1000 W |
| Torque | 85 Nm |
| Sensor Type | Torque |
| Assist Levels | 3 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 768 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 16 Ah |
| Max Range | 50 mi |
Charge Time | 6 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 79 lbs |
| Weight Limit | 308 lbs |
| Rack Capacity | 66 lbs |
| Min Rider Height | 63 " |
| Max Rider Height | 73 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Front Travel | 80 mm |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 8 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano 8 speed |
| Cassette | 12-32T |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | TFT |
| Display Size | 3.5 " |
| Connectivity | Bluetooth |
| App Compatible | Yes |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX2 |
| Certifications | UL 2849 |
| Special Features | Smartphone Integration |