
NIU BQi-C3 Pro
Class 3 E-Bike, 70.5 lbs, 500W 45Nm rear hub, 960Wh (48V × 20Ah) battery, mechanical disc, aluminum step-through frame
from
Where to buy
NIU BQi-C3 Pro
Performance Overview
Compare NIU BQi-C3 Pro to other e-bikes
NIU BQi-C3 ProSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 750 W |
| Torque | 45 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 3 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 28 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 960 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 20 Ah |
| Max Range | 90 mi |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 70.5 lbs |
| Weight Limit | 287 lbs |
| Rack Capacity | 66 lbs |
| Standover Height | 12.6 " |
| Min Rider Height | 62 " |
| Max Rider Height | 78 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 1 |
| Drive System | Belt |
| Shifter | None |
| Cassette | 22T |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Tire Width | 2.4 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | TFT |
| Display Size | 3.5 " |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX2 |
| Certifications | UL 2849 |
| Special Features | Belt Drive, Dual Battery, Gates Belt Drive |