
Wired Freedom
Class 1/2/3 E-Bike, 115 lbs, 1500W 153Nm rear hub, 2100Wh (60V × 35Ah) battery, Gemma 4-piston hydraulic disc, aluminum step-over frame, 75mm coil fork, 26"×4" Kenda Krusade fat tires, 50mm coil shock
from
Where to buy
Wired Freedom
Performance Overview
Compare Wired Freedom to other e-bikes
Wired FreedomSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Fat Tire, High Performance |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 1500 W |
Peak Power | 3200 W |
| Torque | 153 Nm |
| Sensor Type | Both |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 35 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 35 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 2100 Wh |
| Voltage | 60 V |
| Amp Hours | 35 Ah |
| Max Range | 90 mi |
| Battery Position | Integrated |
| Removable Battery | No |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 115 lbs |
| Weight Limit | 450 lbs |
| Min Rider Height | 64 " |
| Max Rider Height | 78 " |
Suspension
| Front Suspension | Coil |
| Front Travel | 75 mm |
| Rear Suspension | Coil |
| Rear Travel | 50 mm |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano |
| Cassette | 11-34T |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Brake Brand | Gemma |
| Rotor Size (Front) | 203 mm |
| Rotor Size (Rear) | 203 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 26 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | No |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | No |
| Fenders | No |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | Yes |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX2 |
| Special Features | Dual Battery, Quick Release Wheels |