
Ride1Up Vorsa ST
Class 1/2/3 E-Bike, 65 lbs, 750W 95Nm rear hub, 720Wh (48V × 15Ah) battery, Star Union Star Union hydraulic disc hydraulic disc, aluminum step-through frame, 27.5"×2.6" Schwalbe Sam Smart hybrid tires
from
Where to buy
Ride1Up Vorsa ST
Performance Overview
Compare Ride1Up Vorsa ST to other e-bikes
Ride1Up Vorsa STSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter, Cargo |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
| Torque | 95 Nm |
| Sensor Type | Both |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
Battery & Range
Battery Capacity | 720 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Max Range | 45 mi |
| Battery Position | Integrated |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 65 lbs |
| Weight Limit | 440 lbs |
| Rack Capacity | 150 lbs |
| Min Rider Height | 61 " |
| Max Rider Height | 71 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Front Travel | 100 mm |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 8 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Acera 8-speed |
| Cassette | 11-32T |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Brake Brand | Star Union |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 203 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 27.5 " |
| Tire Width | 2.6 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | No |
Components & Tech
| Display | TFT |
| Connectivity | Bluetooth |
| App Compatible | Yes |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | Yes |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | Yes |
| IP Rating | IPX6 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |
| Special Features | Internal Cable Routing |