
Rad Power Bikes RadWagon 4
Class 2 E-Bike, 76.7 lbs, 750W 80Nm rear hub, 672Wh (48V × 14Ah) battery, Tektro mechanical disc, aluminum step-through frame, 22"×3" Rad Power Bikes Custom hybrid tires
from
Where to buy
Rad Power Bikes RadWagon 4
Performance Overview
Compare Rad Power Bikes RadWagon 4 to other e-bikes
Rad Power Bikes RadWagon 4Similar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Cargo |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
| Torque | 80 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 2 |
| Top Assist Speed | 20 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 672 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 14 Ah |
| Max Range | 45 mi |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 76.7 lbs |
| Weight Limit | 350 lbs |
| Rack Capacity | 150 lbs |
| Min Rider Height | 61 " |
| Max Rider Height | 76 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Front Travel | 0 mm |
| Rear Suspension | None |
| Rear Travel | 0 mm |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Acera |
| Cassette | 11-34T |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
| Brake Brand | Tektro |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 22 " |
| Tire Width | 3 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | No |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | Yes |
| Walk Assist | Yes |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | None |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |