
NIU KQi 200P
Electric Scooter, 20 mph, (33.6 mi range), 350W rear motor (700W peak), 365Wh 48V battery, 43.4 lbs, 265 lbs max load, 10" tires, front suspension, front drum brake
from
Where to buy
NIU KQi 200P
Performance Overview
Compare NIU KQi 200P to other e-scooters
NIU KQi 200PSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 350 W |
Peak Power | 700 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 365 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 7.8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 33.6 mi |
| Max Hill Grade | 11.3 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 43.4 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 18.9 " |
| Deck Width | 5.3 " |
Ground Clearance | 3.5 " |
| Handlebar Height (Min) | 39.4 " |
| Handlebar Height (Max) | 39.4 " |
| Handlebar Width | 21.3 " |
| Length (Unfolded) | 45.3 " |
| Width (Unfolded) | 21.3 " |
| Height (Unfolded) | 48.7 " |
| Length (Folded) | 45.3 " |
| Width (Folded) | 21.3 " |
| Height (Folded) | 21.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 2.3 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | None |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | No |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |