
Navee V25
Electric Scooter, 18.6 mph, (15.5 mi range), 300W rear motor (600W peak), 183.6Wh 36V battery, 37.7 lbs, 220 lbs max load, 10" tires, rear drum brake
from
Where to buy
Navee V25
Performance Overview
Compare Navee V25 to other e-scooters
Navee V25Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 300 W |
Peak Power | 600 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 183.6 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5.1 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 4.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 18.6 mph |
| Range (Claimed) | 15.5 mi |
| Max Hill Grade | 15 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 37.7 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
Ground Clearance | 4.7 " |
| Handlebar Width | 19.1 " |
| Length (Unfolded) | 44.9 " |
| Width (Unfolded) | 19.1 " |
| Height (Unfolded) | 47.2 " |
| Length (Folded) | 45 " |
| Width (Folded) | 19.1 " |
| Height (Folded) | 21.1 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 2.5 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |