
Dualtron Togo, 36V 7.8Ah
Electric Scooter, 20 mph, (12 mi range), 420W rear motor, 281Wh 36V battery, 50.3 lbs, 220 lbs max load, 9" tires, dual suspension, dual drum brakes
from
Where to buy
Dualtron Togo, 36V 7.8Ah
Performance Overview
Compare Dualtron Togo, 36V 7.8Ah to other e-scooters
Dualtron Togo, 36V 7.8AhSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 420 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 281 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 7.8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 12 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 50.3 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Handlebar Width | 23.6 " |
| Length (Unfolded) | 47.2 " |
| Width (Unfolded) | 23.6 " |
| Height (Unfolded) | 44.5 " |
| Length (Folded) | 15.7 " |
| Width (Folded) | 23.6 " |
| Height (Folded) | 15.7 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 9 " |
| Rear Tire Size | 9 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring, Rear spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Trigger |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |