
Inmotion V8F
EUC, 22 mph, (22 mi range), 1000W motor (2000W peak), 80Nm torque, 518Wh 74V battery, 35 lbs, 265 lbs max load, 16" pneumatic wheel, IP55
from
Where to buy
Inmotion V8F
Performance Overview
Compare Inmotion V8F to other electric unicycles
Inmotion V8FSimilar EUCs
Find more EUCsSpecifications
Motor & Performance
| Nominal Power | 1000 W |
| Peak Power | 2000 W |
| Torque | 80 Nm |
| Hollow Motor | No |
| Top Speed (Claimed) | 22 mph |
| Range (Claimed) | 22 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 518 Wh |
| Voltage | 74 V |
| Amp Hours | 7 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | LG |
| Battery Packs | 1 |
| Charge Time | 4.5 hrs |
| Charger Output | 1.5 A |
| Fast Charger | No |
| Dual Charging Port | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 35 lbs |
| Max Rider Weight | 265 lbs |
| Height | 21.2 " |
| Width | 5.8 " |
| Depth | 18.2 " |
Wheel & Tire
| Tire Size | 16 " |
| Tire Width | 2.1 " |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Tread | Street |
| Self-Healing Tire | No |
Suspension
| Suspension Type | None |
| Adjustable | No |
Pedals
| Pedal Length | 9.5 " |
| Adjustable Pedals | No |
| Spiked Pedals | No |
Lighting
| Headlight | Yes |
| Taillight | Yes |
| Brake Light | Yes |
| RGB Lights | Yes |
Safety
| IP Rating | IP55 |
| Cutoff Speed | 22 mph |
| Lift Sensor | Yes |
Connectivity & Features
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App | Yes |
| Built-in Speaker | Yes |
| GPS | No |
| Kickstand | No |
| Trolley Handle | Yes |
| Retractable Handle | Yes |
| Mudguard | No |
| Power Pads | Yes |
| Jump Pads | No |
| Display Screen | No |
| USB Charging Port | No |
| Anti-Spin Button | Yes |
| Learning Mode | No |