
Razor E Prime Air
Electric Scooter, 15 mph, (7.5 mi range), 250W rear motor, 115.2Wh 36V battery, 21.8 lbs, 220 lbs max load, 8" tires
from
Where to buy
Razor E Prime Air
Performance Overview
Compare Razor E Prime Air to other e-scooters
Razor E Prime AirSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 250 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
Battery & Charging
Battery Capacity | 115.2 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 3.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15 mph |
| Range (Claimed) | 7.5 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 21.8 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Deck Length | 16.8 " |
| Deck Width | 5.5 " |
| Length (Unfolded) | 18.2 " |
| Width (Unfolded) | 40.1 " |
| Height (Unfolded) | 41.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 8 " |
| Rear Tire Size | 8 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | None |
Regenerative Braking | Yes |
| Turn Signals | No |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | No |
| Cruise Control | No |
| Folding | No |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |